SBR8E20P5-13D
Manufacturer Part Number:
SBR8E20P5-13D
Part of Description:
DIODE SBR 20V 8A POWERDI5
Current - Average Rectified (Io) :
8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 20 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
PowerDI™ 5
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
450 mV @ 8 A