SBR8B60P5-13D
Manufacturer Part Number:
SBR8B60P5-13D
Part of Description:
DIODE SBR 60V 5A POWERDI5
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
220 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
PowerDI™ 5
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600 mV @ 8 A