MBR5H150VPB-E1
Manufacturer Part Number:
MBR5H150VPB-E1
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO201
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
8 µA @ 150 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-201
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920 mV @ 5 A