NTS10100MFST3G
Manufacturer Part Number:
NTS10100MFST3G
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 10A 5DFN
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
70 µA @ 100 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
8-PowerTDFN, 5 Leads
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
690 mV @ 10 A