IDW30E60AFKSA1
Manufacturer Part Number:
IDW30E60AFKSA1
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247-3
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-3
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
143 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PG-TO247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2 V @ 30 A