MBRH30040L
Manufacturer Part Number:
MBRH30040L
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 300A D-67
Current - Average Rectified (Io) :
300A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600 mV @ 300 A