MBRH30030L
Manufacturer Part Number:
MBRH30030L
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 300A D-67
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
300A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 mA @ 30 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
D-67
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D-67
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
580 mV @ 300 A