DB2G42600L1
Manufacturer Part Number:
DB2G42600L1
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 0402
Capacitance @ Vr, F :
28pF @ 10V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Reverse Recovery Time (trr) :
8.7 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
0402 (1005 Metric)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600 mV @ 1 A