CSICD10-650 BK
Manufacturer Part Number:
CSICD10-650 BK
Manufacturer/Brand:
Central Semiconductor Corp
Part of Description:
DIODE SIL CARBIDE 650V 10A DPAK
Manufacturer :
Central Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
325pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
125 µA @ 650 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
DPAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 10 A