MBRH15020L
Manufacturer Part Number:
MBRH15020L
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 150A D-67
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 mA @ 20 V
Diode Type :
Schottky
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
580 mV @ 150 A