PMEG1201AESFYL
Manufacturer Part Number:
PMEG1201AESFYL
Manufacturer/Brand:
Nexperia USA Inc.
Part of Description:
DIODE SCHOTT 12V 100MA DSN0603-2
Manufacturer :
Nexperia USA Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
26pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
100mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2 mA @ 12 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
2.2 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DSN0603-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
200 mV @ 30 mA