DSR8F600
Manufacturer Part Number:
DSR8F600
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
9.3pF @ 40V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
80 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
45 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.7 V @ 8 A