SCKV66K12
Manufacturer Part Number:
SCKV66K12
Manufacturer/Brand:
Semtech Corporation
Part of Description:
DIODE GEN PURP 66KV 1.2A AXIAL
Manufacturer :
Semtech Corporation
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1.2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 66000 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
2.5 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
66000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
125.5 V @ 1 A