SDHF2.5KS
Manufacturer Part Number:
SDHF2.5KS
Manufacturer/Brand:
Semtech Corporation
Part of Description:
DIODE GEN PURP 2.5KV 2.5A MODULE
Manufacturer :
Semtech Corporation
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
2.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 2500 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Module
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
150 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2500 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
6.6 V @ 3 A