FERD20U60DJF-TR
Manufacturer Part Number:
FERD20U60DJF-TR
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DIODE FERD 60V 20A POWERFLAT
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800 µA @ 60 V
Diode Type :
FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
8-PowerVDFN
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PowerFlat™ (5x6)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
510 mV @ 20 A