VS-305UR200
Manufacturer Part Number:
VS-305UR200
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GP REV 2KV 330A DO205AB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
330A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Mounting Type :
Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 180°C
Package / Case :
DO-205AB, DO-9, Stud
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-205AB (DO-9)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.22 V @ 942 A