VS-150SQ035
Manufacturer Part Number:
VS-150SQ035
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 35V 15A DO204AR
Capacitance @ Vr, F :
900pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.75 mA @ 35 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-204AR
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
540 mV @ 15 A