VS-15ETH06-N3
Manufacturer Part Number:
VS-15ETH06-N3
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 600 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-60°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
51 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.2 V @ 15 A