DSB0.2A40
Manufacturer Part Number:
DSB0.2A40
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 200MA DO35
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
50pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 40 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 125°C
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
DO-35
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
510 mV @ 200 mA