DB3X201K0L
Manufacturer Part Number:
DB3X201K0L
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SC59
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
12pF @ 10V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 10 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
4.3 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SC-59
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550 mV @ 500 mA