DB2J40600L
Manufacturer Part Number:
DB2J40600L
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA
Capacitance @ Vr, F :
2.2pF @ 10V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
100mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Reverse Recovery Time (trr) :
900 ps
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600 mV @ 100 mA