HS24045R
Manufacturer Part Number:
HS24045R
Manufacturer/Brand:
Microsemi Corporation
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 240A HALFPAK
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
10500pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
240A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
12 mA @ 45 V
Diode Type :
Schottky, Reverse Polarity
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
HALF-PAK
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
HALF-PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550 mV @ 240 A