DB2141200L
Manufacturer Part Number:
DB2141200L
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
DIODE SCHOT 40V 1.5A SMINI2
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
43pF @ 10V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150 µA @ 40 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
12 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMINI2-F4-B-B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
480 mV @ 1.5 A