CD214A-R11100
Manufacturer Part Number:
CD214A-R11100
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.1KV 1A DO214AC
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
12pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1100 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25 V @ 1 A