APT30SCD120S
Manufacturer Part Number:
APT30SCD120S
Manufacturer/Brand:
Microsemi Corporation
Part of Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 99A D3PAK
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
2100pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
99A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
600 µA @ 1200 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
D3Pak
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 30 A