CDBMH120-HF
Manufacturer Part Number:
CDBMH120-HF
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123T
Capacitance @ Vr, F :
120pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 20 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
SOD-123T
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOD-123T
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500 mV @ 1 A