SPV1001D40
Manufacturer Part Number:
SPV1001D40
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DIODE GEN PURP 40V 16A D2PAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
16A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 40 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-45°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Supplier Device Package :
D²PAK (TO-263)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
230 mV @ 16 A