VS-80EPF06PBF
Manufacturer Part Number:
VS-80EPF06PBF
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 80A TO247AC
Current - Average Rectified (Io) :
80A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 600 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-247-3
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
190 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25 V @ 80 A