IDV30E60C
Manufacturer Part Number:
IDV30E60C
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
DIODE GP 600V 21A TO220-2FP
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
21A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
130 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PG-TO220-2 Full Pack
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.05 V @ 30 A