UGF15HT-E3/45
Manufacturer Part Number:
UGF15HT-E3/45
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 500V 15A ITO220AC
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30 µA @ 500 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
50 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
ITO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
500 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.75 V @ 15 A