SB050-E3/54
Manufacturer Part Number:
SB050-E3/54
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 600MA MPG06
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
600mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 50 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
MPG06, Axial
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
MPG06
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
700 mV @ 600 mA