MBRB7H45-E3/81
Manufacturer Part Number:
MBRB7H45-E3/81
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO263AB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
7.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 45 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-263AB (D²PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
630 mV @ 7.5 A