FFD20UP20S
Manufacturer Part Number:
FFD20UP20S
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
DIODE GEN PURP 200V 20A TO252AA
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 200 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
45 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-252AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15 V @ 20 A