FFH15S60STU
Manufacturer Part Number:
FFH15S60STU
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 15A TO247-2
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-247-2
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
35 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.6 V @ 15 A