DSS2-60AT2AP
Manufacturer Part Number:
DSS2-60AT2AP
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 2A TO92-3
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-92-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V