DSS20-0015B
Manufacturer Part Number:
DSS20-0015B
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 15V 20A TO220AC
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 mA @ 15 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
450 mV @ 20 A