DSS16-0045AS-TRL
Manufacturer Part Number:
DSS16-0045AS-TRL
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO263AA
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
16A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 45 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-263AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
670 mV @ 15 A