DSEP60-03A
Manufacturer Part Number:
DSEP60-03A
Part of Description:
DIODE GEN PURP 300V 60A TO247
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
650 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
30 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
300 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.71 V @ 60 A