FFPF15U120STU
Manufacturer Part Number:
FFPF15U120STU
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 15A TO220F
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
100 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.5 V @ 15 A