STPS2150RL
Manufacturer Part Number:
STPS2150RL
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 2A DO15
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5 µA @ 150 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-15
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
820 mV @ 2 A