ZHCS750TC
- Manufacturer Part Number:
- ZHCS750TC
- Manufacturer/Brand:
- Diodes Incorporated
- Part of Description:
- DIODE SCHOTTKY 40V 750MA SOT23-3
- Manufacturer :
- Diodes Incorporated
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Single
- Capacitance @ Vr, F :
- 25pF @ 25V, 1MHz
- Current - Average Rectified (Io) :
- 750mA
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 100 µA @ 30 V
- Diode Type :
- Schottky
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- 125°C (Max)
- Package / Case :
- TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 12 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- SOT-23-3
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 40 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 490 mV @ 750 mA