DTV1500SDFP
Manufacturer Part Number:
DTV1500SDFP
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DIODE GP 1.5KV 6A TO220FPAC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
6A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1500 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
1 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220FPAC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1500 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.75 V @ 6 A