BYW100-200
Manufacturer Part Number:
BYW100-200
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO15
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 200 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
35 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-15
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 4.5 A