MBR10H100/45
Manufacturer Part Number:
MBR10H100/45
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220-3
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4.5 µA @ 100 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
770 mV @ 10 A