SMBYW02-200
Manufacturer Part Number:
SMBYW02-200
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DIODE GEN PURP 200V 2A SMB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 200 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
35 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMB (DO-214AA)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25 V @ 6 A