BYT30PI-1000
Manufacturer Part Number:
BYT30PI-1000
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1KV 30A DOP3I
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1000 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
DOP3I-2 Insulated (Straight Leads)
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
165 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DOP3I
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.9 V @ 30 A