MA2YD2600L
Manufacturer Part Number:
MA2YD2600L
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
DIODE SCHOTT 60V 800MA MINI2-F1
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
125pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
800mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 45 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Package / Case :
SOD-123F
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
8 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Mini2-F1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
580 mV @ 800 mA