SD500N45PSC
Manufacturer Part Number:
SD500N45PSC
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 4.5KV 475A B-8
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
475A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 mA @ 4500 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
B-8
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
B-8
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
4500 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.66 V @ 1000 A