SD233R36S50PSC
Manufacturer Part Number:
SD233R36S50PSC
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 3.6KV 235A B-8
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
235A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 mA @ 3600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
B-8
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
5 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
B-8
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
3600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.2 V @ 1000 A