VS-90SQ030TR
Manufacturer Part Number:
VS-90SQ030TR
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 9A DO204AR
Current - Average Rectified (Io) :
9A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.75 mA @ 30 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-204AR
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
480 mV @ 9 A